شنبه 29 آبان 1395

تبیین و روشنگری

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،

مهندس علی پور
تبیین و روشنگری ابزار اصلی استراتژی نرم انقلاب اسلامی
باورپذیر کردن مفاهیم اساسی انقلاب اسلامی هر چند در حیطه شور و شعور انقلابی از جمله در تظاهرات و ... امری لازم و تأثیرگذار است اما برای مانائی فرهنگ انقلابی هنر روشنگری لازم است تا فهم مردم از نظام و حکومت اسلامی دچار دگماتیسم نگردد.
لازمه روشنگری و تبیین منصفانه از ماجراهای درونی و بین المللی انقلاب اسلامی خودانتقادی و دیگرانتقادی عالمانه است. به نظر می رسد طبق تجربه عملی ملت انقلابی ایران اسلامی اگر اساس نقادی مبتنی بر حفظ حریم های قانون اساسی و حرمت های انسانی و شرعی و در پارادایم فکری خمینی کبیر و تحت استراتژی عملی امام خامنه ای باشد می توان انتظار سیاستمدارانی داشت که به دور از هیاهوهای کاذب و جیغ و فریادهای رنگین سیاسی، هدف اصلی یعنی آبادی وطن و اعتلای ارزش های انسان دینی را بر تمامی داشته ها و خواهش ها و سفره های رنگین ترجیح دهند. برای تحقق این استراتژی نرم انقلاب اسلامی طبیعتا لسانی صادق و منطقی و عالم به قواعد سازنده فکری و آشنا به مغالطات پیچیده و مدرن سازی شده مهم ترین مؤلفه های لازم و قطعی است. ارزش تبیین و روشنگری منطقی و عالمانه آنجایی است که فتنه های رنگارنگ و برخاً کاملا نامرئی تمام تلاششان را برای نهادینه کردن مغالطات خود در اذهان عمومی بکار می گیرند و برای دفع این هجوم نرم غیر از تبیین و روشنگری اذهان عمومی چاره دیگری وجود ندارد و به نظر می رسد نامه های یکی دو سال اخیر رهبری به جوانان غربی نیز از این باب باشد. البته بایستی به این نکته اشاره نمود که هر چند هنوز سیاست ورزی چنین بی آلایش و نابی در جامعه سیاسی کشورمان کم فروغ است ولی شاید برگزاری جلساتی از نوع هم اندیشی فرصت خوبی برای تجربه های اولیه و در حد وسیع برگزار کنندگانش از رویکرد مد نظر رهبری باشد.
برای دومین بار در سال جاری جلسه هم اندیشی به همت دفتر دکتر فرهنگی نماینده محترم شهر تبریز برگزار شد. نشستی تقریبا دو ساعته در دو قسمت سخنرانی و پرسش و پاسخ؛ جلسه ای که برگزار کنندگان آن تلاش وافری می کنند تا از همه سلایق فکری حضور فعالی داشته باشند.
اما نکته مهم و کلیدی این جلسه نگاه سخنران اصلی به ماجراهای درونی کشور و مسائل بین المللی است. شاید مهم ترین عنصر سخنرانی دکتر فرهنگی تاکید ویژه ایشان بر روشنگری نسبت به مسائل حساس و پر بحث و گفتگو در میان همه اقشار عمومی جامعه است. تلاشی در خور توجه و قابل تامل که سعی شده است بجای صرف گزارش دادن از عملکرد شخص نماینده مجلس، وجه تبیینی اولویت اصلی قضیه باشد. برای نمونه در قضیه FATF ضمن تبیین مواضع شخصی و نگاه مجلس در قبال این قانون به اقدامات انجام گرفته برای نگرانی های ایجاد شده نسبت به آن اشاره گردیده و منطق نقد صحیح نظام نسبت به این موضوع حساس نیز بازگو می گردد. و یا در قضیه قراردادهای جدید نفتی، مذاکرات دقیق نمایندگان با وزیر نفت و شرط و شروط های گذاشته شده برای این قضیه به خوبی مطرح می گردد و یا در مورد برنامه ششم توسعه و ابتکارات مجلس بر برنامه ششم و ...
ویژگی مهم رویکرد دکتر فرهنگی در جلسات هم اندیشی سعی جدی برای کوتاه کردن دست فتنه گری آشکار و پنهان موجود در فضاهای رسمی و غیر رسمی کشور است. تفکری که بر خواسته از نظر و اراده رهبر انقلاب بوده و در جهت تحقق آن قدم بر داشته شده است.
رهبر معظم انقلاب: هر جا روشنگرى باشد، فتنه‌انگیز دستش كوتاه مى‌شود.
۱۳۷۸/۰۵/۰۸


ادامه مطلب

برچسب ها: هم اندیشی ،

شنبه 29 آبان 1395

بازماندگان

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،

نتیجه تصویری برای عزاداران اربعین
 

زائران اربعین کربلا یاد ما هم باشید

 ************************

 

آنانکه خاک را به نظر کیمیــــا کنند

 از یمن تربت شه کرببــــــــــلا کنند

 

آنانکه دیده اند ضریح حســــــین را

 آیابودکه گوشه چشمی به ماکنند

 

در حسرت زیارت تو عاشقان تو

 درروضه جای صحن وسرایت صفاکنند

 

جامانده های قافله ء اربعین تو

 آقا دوای درد دل خود کجا کنند

 

جا تنگ بوده است و یا ما اضافه ایم

 مردم به چشم طعنه نگاهی به ماکنند

 

باشد حسین؛ کرببلا مال خوبها

 بدها بگو :که عقده دل با چه وا کنندادامه مطلب

سه شنبه 18 آبان 1395

نشست گزارش و هم اندیشی

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،اخبار ،نطقها و مذاکرات ،گزارش ،تحلیلی ،

خلاصه مباحث مطرح شده در نشست گزارش و هم اندیشی 18 آبان، مجتمع 29 بهمن
توسط دکتر فرهنگی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و رئیس مجمع نمایندگان استان

شرایط بین المللی
امروز در جهان، جمهوری اسلامی ایران  به عنوان کشوری امن، مورد توجه کشورهای مختلف بوده و در مسائل منطقه و جهان یکی از کشورهای تأثیر گذار است، در حدی که انتخابات کشوری مانند آمریکا تحت تأثیر مسائل مربوط به ایران بوده و موضوع کشورمان یکی از محورهای اصلی انتخاباتی است. کشور عربستان در مصاف با یمن به بن بست رسیده و برای اولین بار انصار الله در کشور یمن به محور قابل احترام و مطمئن تبدیل شده است. پیروزی اخیر حزب الله لبنان در تعیین رئیس جمهور، حوادث بعد از کودتا در ترکیه، پیروزیهای میدانی در عراق و سوریه همه نشانه های موفق دیپلماسی جمهوری اسلامی در منطقه است. در سطح بین الملل نیز در صورت پافشاری مناسب بر اجرای کامل تعهدات طرف مقابل در برجام می توان به گسترش بیشتر روابط کشورمان با کشورهای مختلف  دست یافت.

FATF
اتحادیه بین المللی FATF یک سازمان همکاری میان دولت‌ها(Financial Action Task Force )  است که ابتدا به منظور مبارزه با پول شویی  و تروریسم شکل گرفته است. اعضای این سازمان را کشورهایی تشکیل می‌دهند که از مراکز مهم مالی و اقتصادی جهان و هماهنگ با گروهG7 هستند. چندی پیش بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام نمود با کارگروه ویژه اقدام مالی به توافق رسیده است. این در حالی است که تعریف تروریسم از نگاه جمهوری اسلامی ایران و FATF کاملا متفاوت است. رهبر معظم انقلاب در تعریف تروریسم فرمودند: " تروریسم یعنی اینکه مجموعه ای، سازمانی، گروهی یا دولتی بخواهد کار خود را با ایجاد ترور و وحشت و قتل و ناامنی پیش ببرد. مجموعه‌ای برای رسیدن به مقاصد شوم خود، یک عدّه انسان را، از هر نوع و جنس، در هرجایی، بدون دشمنی خاص و بدون جرم و گناهی، نابود کند. البته دولت تروریست هم داریم که به کارش "تروریسم دولتی" اطلاق می‌شود. امروز واضح‌ترین نمونه دولت تروریست، رژیم غاصب صهیونیست است. ترور، دستاویز کسی است که فکر ندارد. ترور، مستمسک منافق روسیاهی است که در میان ملت ایران جایی ندارد". در حالی که از نگاه FATF تروریسم یعنی حزب الله لبنان، حماس ، جهاد ، انصارالله، سپاه قدس و همه نیروهای مقاومت که برای حفظ و حراست از خاک وطن خود با قدرت های استکباری و نظام های دست نشانده آن ها در حال جهاد هستند.
اقدامات به عمل آمده باعث شده است تا فعلا ایران از لیست سیاه بیرون بیاید تا عملا امکان نقل و انتقال پول از خارج به ایران و ایران به خارج به وجود آید. مجلس ضمن استقبال از این نتیجه تاکید کرده است که باید اقدامات بر اساس سه قانون مرتبط و مصوب مجلس باشد که در آنها تفاوت دیدگاه تصریح شده و دولت مکلف به رعایت گردیده است.


قراردادهای جدید نفتی
وزیر نفت در مجلس به صراحت اعلام کرد قراردادهای جدید نه واگذاری امتیاز است و نه قرارداد فروش، بلکه قرارداد سرمایه گذاری است با اولویت میادین مشترک. در مجلس هم تأکید شد که در شرایط مساوی باید اولویت با سرمایه گذاران داخلی باشد نه سرمایه گذار خارجی. ایرادهای دیگری هم وجود داشت که با تأکیدات به عمل آمده موارد متعددی اصلاح شد.

اقتصاد محور مهم
در قانون برنامه ششم به دنبال دست یابی به افقهای جدیدی در اقتصاد هستیم. شرایط نابسامان اقتصادی کنونی اقتضا دارد اقتصاد و توسعه در کشور با رویکردی زمان بندی شده شاهد تحولات جدید باشد. در کارگروه زیربنایی تصمیمات خوبی گرفته ایم که که تماما به تصویب تلفیق رسیده است. حوزه هایی مانند عمران، صنعت، شهرکهای صنعتی، صنایع معدنی و صنایع دستی، کشاورزی، آب، محیط زیست و انرژی از جمله محورهایی است که احکام قانونی روشنی را در آنها تصویب کرده یا خواهیم کرد. رونق اقتصادی و جنب و جوش و فعالیت در اقتصاد، باید به رکود فعلی پایان دهد.

اصلاح نظام اداری و روابط کار، عدالت در نظام پرداخت و اداره صحیح بیمه ها
قانون برنامه در موضوع نظام اداری و پرداختها نیز دستاوردهای مناسبی خواهد داشت. تلاش بر این است که با توجه به شرایط کشور به مناسبترین شرایط در نظام اداری برسیم. البته به شرط اراده جدی دولت در همکاری و اجرا.
با انتقال بیمه های درمانی به بهداشت و درمان مخالفت خواهیم کرد. قانون کار باید به گونه ای اصلاح شود که معایب قانون فعلی به نفع کارگر و کارفرما اصلاح شود نه آن که بر مشکلات فعلی بیفزاید. موضوع اشتغال نیز باید به درستی مدیریت شده و به فرصتی برای توسعه همه جانبه کشور منتهی شود.

چند مساله استانی
شکل گیری تعامل مناسب نمایندگان استان زمینه پیگیریهای مناسبی را فراهم ساخته است. مسائل پولی و بانکی، صنعتی، معدنی، و عمرانی از محورهای اصلی است. پیگیری مسأله کارخانه ماشین سازی، ریخته گری و فولاد میانه، مس آذربایجان، نفلین سینیت سراب و پروژه های عمرانی بویژه راه آهن تبریز میانه و آزاد راه تبریز بازرگان، از موضوعات مطرح در مجمع نمایندگان است.
از مسوولان استانی تشکر می کنیم که در موضوع بولبرینگ سازی به درستی ورود کردند. در کمیسیون تلفیق برنامه تصویب کردیم که دولت بر اهلیت و انجام تعهدات مربوط به واگذاریها نظارت کامل داشته باشد.
امیدواریم با گذشت نزدیک 4 سال از عمر دولت، مسوولان به جای انتقاد از گذشتگان، مقداری هم از عملکردهای واقعی خود بگویند و از اتهام زنی و اقدامات خلاف واقع، اجتناب کنند. 
تا جایی که اطلاع داریم، حفاری در اطراف ارک تبریز متوقف شده است. با توجه به اهمیت بنای تاریخی ارک و مصلای تبریز همواره توصیه این بوده است که با هماهنگی مصلا و میراث فرهنگی و شهرداری، منطقه به گونه ای طراحی شود که با رعایت اصول زیبایی شناختی و معماری شاهد مجموعه ای زیبا و جذاب برای همه مردم تبریز و گردشگران داخلی و خارجی باشیم. از جمله بارها پیشنهاد کرده ایم دیواری به موازات دیوار مصلا و قرینه و همانند آن در ضلع غربی احداث و امکان بازدید عموم از ارک با طراحی مسیری مفرح و زیبا فراهم گردد.


ادامه مطلب

برچسب ها: FATF ، قراردادهای جدید نفتی ، اقتصاد ، عدالت در نظام پرداخت ، اصلاح نظام اداری و روابط کار ،

سه شنبه 18 آبان 1395

نشست هم اندیشی

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    

اطلاعیه
جلسه گزارش و هم اندیشی با حضور جناب آقای دکتر فرهنگی رئیس مجمع نمایندگان استان و نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، روز سه شنبه ۱۸ آبان ساعت ۱۵:۳۰ در محل مجتمع فرهنگی و هنری ۲۹بهمن واقع در جنب بیمارستان ۲۹ بهمن تبریز برگزار می شود.
drfarhangi@


ادامه مطلب

یکشنبه 16 آبان 1395

بررسیهای تلفیق برنامه

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،با رسانه ها ،گزارش ،

محمدحسین فرهنگی، پیرامون روند بررسی برنامه ششم در کمیسیون تلفیق اظهار کرد: کمیسیون تلفیق 28 ماده از برنامه دولت را بررسی کرد. چهار کمیته در کمیسیون تشکیل شد که مسئولیت کمیته اقتصادی و زیربنایی با اینجانب است و ماده 21 نیز به این کمیته مربوط می‌شد. همه پیشنهادهای مربوط به فناوری، ارتباطات و آی‌تی در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید. مقرر شد تا پایان برنامه تا 30 مگا ترابیت، وسعت پهنای باند داشته باشیم. برای تمام امور این حوزه برنامه‌ریزی زمان‌بندی شد.

فرهنگی افزود: ارسال خدمات الکترونیک به مناطق محروم از جمله تصمیمات روزهای اخیر در کمیسیون تلفیق بود و اگر این تصمیمات به درستی اجرایی شود می‌توانیم در طی پنج سال آینده شاهد اتفاقات مهم و مثبتی در این حوزه باشیم.

نماینده مردم تبریز در مجلس درباره مباحث مربوط به بحث تولید که در برنامه آمده نیز گفت: از 35 ماده برنامه، 21 ماده تاکنون بررسی شده است و پس از اتمام بررسی همه مواد، وارد جزئیات و الحاقات خواهیم شد. در هر ماده کمیته‌ها، کمیسیون‌ها و اعضا می‌توانند پیشنهادات را مطرح کنند و پیش از این نیز پیشنهادات متعددی مطرح شده بود که ذیل مواد تصریح شده‌اند. موضوع تولید نیز به کارگروه اقتصادی و زیربنایی مربوط می‌شود که بخش‌هایی از آن‌را به‌ویژه در حوزه‌های کشاورزی، آب کشاورزی، توسعه کشاورزی با آبیاری مکانیزه، محیط زیست و موضوعات مربوط به صنعت و معدن و مسکن را در پیش داریم و در زمینه راه‌آهن و جاده و امور ترانزیت هم موفق به تصویب تصمیمات خوبی شده‌ایم.

این عضو کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه عنوان کرد: با توجه به روند برنامه کاری مجلس، احتمال می‌دهم که تا یک ماه دیگر لایحه به صحن علنی مجلس برسد.


ادامه مطلب

برچسب ها: برنامه ششم ، آی تی ،

دوشنبه 10 آبان 1395

شهادت ذاکر حیدری

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،سردار ذاکر حیدری به جمع شهدای مدافع حرم پیوست
سردار شهید ذاکر حیدری به یاران شهیدش پیوست.
شهید حیدری، متولد ورزقان، از فرماندهان توپخانه سپاه در دوران جنگ بود. او در درآخرین مسئولیت، معاونت عملیات سپاه عاشورا را بر عهده داشت.
روحش شاد باد


برچسب ها: شهید ذاکر حیدری ،

شنبه 1 آبان 1395

ضرورت اعمال عدالت در پرداختها

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    

بی‌توجهی دولت ها به اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری
دکتر محمدحسین فرهنگی دراین باره به خانه ملت، گفت: در کشور نباید درحوزه پرداخت ها ضوابط متنوع و متفاوتی جاری شود، بنابراین برای ساماندهی در میزان پرداخت ها و پاداش ها باید هر سه قوه عزم و اراده جدی داشته باشند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو درمجلس شورای اسلامی با تاکید بر جلوگیری از نگاه‌های بخشی، صنفی و شخصی در پرداخت حقوق ها و صدستمزدهای افراد در دستگاه ها، افزود: باید همه دستگاه ها و نهادها به سمت تبعیت از یک نظام عادلانه در پرداخت‌ها حرکت کنند؛ واقعیت آن است که کشمکش ها و نگاه‌های بخشی مهم ترین مانع در پرداخت های عادلانه است.
وی با بیان اینکه درگذشته تصمیمات قابل قبولی دراین بخش اتخاذ شده است، گفت: متاسفانه این تصمیمات توسط بخش‌های مختلف با استفاده از نگاه‌های بخشی مخدوش شده، اگرچه ضرورت پرداخت های هماهنگ با هدف جلوگیری از بی‌عدالتی برای همه روشن است اما متاسفانه عزم لازم برای اجرا و تعیین تکلیف آن وجود ندارد.
فرهنگی با انتقاد از بی توجهی دولت ها به دائمی کردن قانون مدیریت خدمات کشوری، افزود: البته دائمی بودن قانون تنها بخشی از مسئله است، زیرا موضوع مهم تر آن است که عزمی برای اجرای کامل و صحیح قانون آزمایشی فعلی هم وجود ندارد.
این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه درتعریف قانون، نهادهای عمومی غیردولتی مشمول ضوابط قانون مدیریت خدمات کشوری در پرداختی‌ها هستند، تصریح کرد: اما در جزییات به عنوان مثال شهرداری ها مستثنی شدند و  در داخل  شهرداری‌ها هم نظام های پرداخت متعارضی وجود دارد، بنابراین لازم است که نهادهای عمومی غیردولتی نیز تابع قانون مدیریت خدمات کشوری شوند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این که مجلس چندین مرحله برای قرار گرفتن همه دستگاه ها در زیرمجموعه قانون مدیریت خدمات کشوری ورود کرد، گفت: اما پس از ورود مجلس وزارت نفت، سازمان امورمالیاتی، زیرمجموعه های وزارت نفت و بنیاد مسکن مجوزهای دیگری برای پرداخت های خود دریافت کردند، بنابراین هر تشکیلات، بخش و صنفی سعی دارد در پرداخت های خود تصمیمات جداگانه اتخاذ کند.


برچسب ها: نظام عادلانه پرداخت ، خدمات کشوری ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic