تبلیغات
دکتر محمد حسین فرهنگی نماینده مردم شریف تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی - مطالب شهریور 1395
دوشنبه 29 شهریور 1395

با بسیج دانشجویی

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    

دکتر فرهنگی در جمع مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاههای تبریز؛
گیرندگان فیش های نجومی همانند اصحاب سَبت هستند/ قوانین کشور همسو با FATF بوده و نیازی به حذف استثنائات نیست/ تعریف تروریسم توسط بیگانگان خطرناک است
نماینده ی مردم تبریز،اسکو و آذرشهر اظهار داشت: جنبش دانشجویی باید ضمن روشنگری و اعتراض نسبت به سازوکارهای قانونیِ فیش های نجومی، از مدیران متخلف مطالبه کند.
محمد حسین فرهنگی نماینده ی مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در جمع مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاههای تبریز با اشاره به اهداف و آرمانهای بسیج اظهار داشت: بسیج ایده ی ناب، بهنگام و تاثیرگذار برای همه ی مقاطع زمانی بود که از طرف حضرت امام(ره) مطرح شد.
بسیج دانشجویی نباید از بدنه دانشجویی جدا شود
وی افزود: ایجاد بسیج هنر بسیار عظیمی بود که در قالب یک سازمان مردمی گسترش یافت.
رئیس مجمع نمایندگان استان خاطرنشان کرد: جنبش های شکل گرفته در دنیا و گذشته مختص مقاطع زمانی خاص بود، اما بسیج هنری بود که یک جنبش ملی را به رهبریت زمان وصل و قابلیت تقلید و تکرار را در مقاطع مختلف زمانی مهیا کرد.
فرهنگی با اشاره به محور مقاومت اسلامی افزود: بسیجِ مدنظرِ امام(ره) در جهان اسلام در حال تشکیل بوده و ملیت های مختلفی در محور مقاومت اسلامی در حال مبارزه هستند.
نماینده ی مردم تبریز،اسکو و آذرشهر گفت: لازمه ی بسیج امکانات نیست؛ مگر دفاع مقدس، با امکانات انجام شد؟ مختصات بسیج ابداع تفکر و تعریف امکانات با استفاده از داشته های اولیه است؛ ایجاد برنامه با امکانات موجود واقع بینانه ترین راهکار است.
وی افزود: پایه ی حرکت های انقلابی مثل انقلاب ۲۹بهمن تبریز، دانشجویان بودند. لذا مهمترین نقش در روشنگری جامعه را دانشجو بالاخص بسیج دانشجو برعهده دارد.
فرهنگی اظهار داشت: بسیج دانشجو باید به سمت ایجاد کارهای جمعی حرکت کند و کار جمعی منحصر به کارهای پرخرج نیست؛ هرفعالیت جمعی که با اهداف بسیج منافات نداشته باشد بسیار مناسب است.
وی بیان کرد: به تعبیر شهید باکری، وسع آدمی تا حدی است که به حد نهاییِ خستگی رسیده باشد.
رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی با بیان شیوه های صحیح فعالیت در دانشگاه و تشکل های دانشجویی عنوان داشت: بسیج دانشجو هیچگاه نباید مقابل دانشجو قرار گیرد.
وی افزود: مطالبات صنفی دانشگاه باید در اختیار بسیج دانشجو قرار گرفته و این تشکل نباید چماق دست رئیس دانشگاه تلقی گردد.
فرهنگی گفت: موضوعاتی که حق است نباید به دست بیگانگان مورد سواستفاده قرار گیرد؛ این موضوعات باید بدون محافظه کاری به وسیله ی تدبیر بسیج دانشجو مورد روشنگری و مطالبه گری قرار گیرد.
قوانین کشور همسو با FATF بوده و نیازی به حذف استثنآت نیست
نماینده ی مردم تبریز،اسکو و آذرشهر با اشاره به مباحث پیرامون FATF بیان کرد: کشورهای جی هفت گروهی را تحت این عنوان برای مبارزه با حمایت مالی از تروریسم، پولشویی و فساد مالی راه اندازی کرده اند که تصمیمات آن عملا در اختیار کشورهایی مثل آمریکاست.
وی افزود: این گروه لیست سیاهی از اشخاص حقیقی و حقوقی تهیه کرده اند که با آنان دراینباره مبارزه شود؛ اشخاصی از کشور ما نیز در این لیست قرار دارند.
فرهنگی اظهار داشت: کشور ما در گذشته ی نزدیک سه قانون( مبارزه با فساد اقتصادی، مبارزه با پولشویی، و مقابله با حمایت مالی از تروریسم) تصویب کرده است که همسو با خواسته های FATF می باشد.
وی افزود: این قوانین نشان می دهد که ایران با این موضوع همراه بوده و نیازی به حذف استثنائات نیست؛  با این تفاوت که قانون ما صراحتا جنبش های آزادی مثل حزب الله لبنان را از مصادیق تروریسم خارج کرده است.
نماینده ی مجلس خاطرنشان کرد: در این راستا وزیر اقتصاد ایران، تعهد حذف این استثنا را در توافق انجام گرفته به طرف مقابل داده است؛ این درحالی است که ما در نامه ی نوشته شده به رئیس جمهور نه تنها چنین تعهدی را خارج از اختیار دولت مطرح کردیم بلکه تضعیف و حذف حمایت از جنبش های آزادی بخش در منطقه و جهان را مغایر با آرمان های انقلاب اسلامی دانستیم.
وی افزود: اعطایِ اختیارِ تعریفِ تروریسم به بیگانگان صحیح نیست؛ دولت فضای داخل کشور را نباید به همکار و عامل مخالفان بین المللی خود تبدیل کند.
گیرندگان فیش های نجومی همانند اصحاب سَبت هستند
نماینده ی مردم تبریز،اسکو و آذرشهر با اشاره به فیش های نجومی گفت: افکار عمومی درموردحقوق های نجومی بسیار حساس بوده و جزو مطالبات اصلی مقام معظم رهبری تلقی می گردد؛ این درحالی است که دولت، علاقمند به حاشیه رفتن این موضوع می باشد.
وی افزود: جنبش دانشجویی باید ضمن روشنگری و اعتراض نسبت به سازوکارهای قانونیِ فیش های نجومی، از مدیران متخلف مطالبه کند.
فرهنگی در پایان گفت: گیرندگان فیش های نجومی همانند اصحاب سبت هستند؛ خداوند تبارک و تعالی صید ماهی در روزهای شنبه را برای آنان منع کرده بود؛ اینان بجای رعایت حکم الهی، ماهی های جمع شده در روز شنبه  را به حوضچه ای هدایت می کردند تا انباشته شوند و در روز یکشنبه به صید بپردازند.


ادامه مطلب

برچسب ها: حقوقهای نجومی ، بسیج دانشجویی ،

سه شنبه 23 شهریور 1395

نامه شش نفر از نمایندگان به رئیس جمهور در باره FATF

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    

شش نماینده مجلس شورای اسلامی در واکنش به بحث‌های هفته‌های اخیر درباره تعهد سیاسی وزیر اقتصاد به کارگروه اقدام مالی (FATF) که انتقادات گسترده‌ای را در پی داشته است، طی نامه‌ای به رئیس جمهوری، مهمترین نگرانی‌ها و چالش‌های مترتب بر این توافق را مطرح و نسبت به عواقب بعدی آن هشدار داده‌اند. متن این نامه که در اختیار مشرق قرار گرفته، بدین شرح است:

 

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام

همانگونه که استحضار دارید وزیر محترم اقتصاد و دارایی با هدف تسهیل در مبادلات بانکی،پس از مذاکره با گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATFتعهداتی از سوی نظام جمهوری اسلامی ایران در برابر آن گروه پذیرفته است.

در پی اطلاع نمایندگان مجلس وکارشناسان نسبت به مفاد بخشی از الزامات گروه FATF و اظهار نگرانی آنها، شورای عالی مبارزه با پولشویی و وزیر اقتصاد سعی کردند از طریق مصاحبه و بیانیه نگرانی ها را کاهش دهند اما از آنجا که متاسفانه در این اظهارات بخشی از حقایق مغفول ماند ما جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی لازم میدانیم جهت جلوگیری از خسارت غیرقابل جبران به کشور موارد زیر را یادآوری کنیم:

مذاکره با نهادها و سازمان های بین المللی یا بین الدولی جهت حل مشکلات کشور از وظایف طبیعی و اختیارات قانونی دولت است اما سپردن تعهدات به این گونه سازمان ها قطعا باید از طریق مجاری قانونی از جمله مجلس شورای اسلامی صورت گیرد.

پیرو نامه وزیر محترم اقتصاد به تاریخ ۲۵ خرداد ۹۵که به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران تعهد سیاسی کشور را برای اجرای "برنامه اقدام" مطابق قانون اساسی پذیرفته است، گروه اقدام مالی حدود۴۱ الزام سیاسی و حقوقی را جهت اجرا به دولت اعلام کرده است و طی نامه ای اقدام مقابله ای علیه کشورمان را به مدت ۱۲ ماه به حالت تعلیق درآورده و تصریح کرده است اگر FATF دریابد که ایران به طور کامل در پایان دوره تعیین شده به تعهدات به ویژه شفاف سازی دوموضوع " مسیرانتقالات مالی "و " منتقل کنندگان پول"عمل نکرده است، اقدام مقابله ای علیه ایران را مجددا به جریان خواهد انداخت. این عمل وزیر اقتصاد سوالات زیادی را به وجود آورده که اولین آنها این است که این الزامات و تعهدات سیاسی که وزیر محترم امضا کرده است و گروه FATF با ذکر شرایط یک جانبه ی خود آنها را پذیرفته است چه خطراتی برای کشور در پی خواهد داشت؟

جنابعالی قطعا الزامات FATF را مطالعه فرموده اید‌، اکثر آنها مواردی است که ایران قبل از هر توصیه و الزام بین المللی به آنها پایبند بوده و برای تحقق آنها قانون وضع کرده است؛ قانون مبارزه با پولشویی و قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با فساد نشان دهنده اراده مجلس شورای اسلامی و نظام به پایبندی به این مفاهیم است. اما یکی از موارد الزامی که FATF از جمهوری اسلامی ایران طلب کرده است و مسئولین دولتی ذی ربط عمدا یا سهوا بر آن سرپوش گذاشته اند این است که ایران موظف شده است قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را اصلاح و تبصره مربوط به استثنای "نهضت های آزادی بخش و گروه هایی که برای مقابله با اشغال خارجی، استعمار و نژادپرستی مبارزه میکنند" را از قانون حذف کند ،معنای این الزام FATF این است که جمهوری اسلامی ایران خود نقشی در تعریف گروهای تروریستی نداشته و این امر به FATF و شورای امنیت سازمان ملل واگذار شود.

جهت استحضار جنابعالی هدف از اضافه کردن این تبصره این بود که دشمنان جمهوری اسلامی ایران و برخی سازمان های وابسته به شورای امنیت سازمان ملل از قانون مذکور علیه خودمان سوءاستفاده نکنند و گروه های جبهه مقاومت همچون حزب الله لبنان و حماس فلسطین و سایر گروه های مجاهد که علیه استعمار و تروریست مبارزه میکنند خود به عنوان تروریست مشمول تحریم قرار نگیرند و جمهوری اسلامی ایران در مسیر خواست کشورهای ظالم جهان آنها را تحت فشارهای ظالمانه قرار ندهد.

یکی دیگر از الزامات ۴۱ گانه گروه اقدام مالی FATFکه به ایران ابلاغ شده و دولت محترم پاسخی در رد آن نداده است این است که ایران موظف است "اقدام به مسدود کردن وجوه و دارایی های افراد تعیین شده در قطعنامه ۱۲۶۷ شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه های بعدی آن نماید"؛ البته روشن است که ایران بدون نیاز به هیچ توصیه ای از سوی غربی ها قطعنامه ۱۲۶۷ شورای امنیت را اجرا کرده است اما نگرانی از آنجا ایجاد شده است که آنها مارا متعهد کرده اند اقدام به مسدود کردن وجوه و دارایی های افراد تعیین شده در قطعنامه های بعدی شورای امنیت سازمان ملل نماییم، به عبارت دیگر با این نحوه تعامل با گروه اقدام مالی FATF توسط دولت محترم ،ایران متعهد میشود نسبت به تحریم گروه هایی که شورای امنیت سازمان ملل در آینده آنها را تروریست اعلام کند اقدام نماید. مطابق این الزام ،اگر در آینده شورای امنیت برخی از نهادهای داخلی کشور را به دلیل حمایت مستشاری از گروه های مقاومت مشمول تحریم قرار دهد دولت و کشور با چالش بزرگی در درون مواجه میشوند.

جنابعالی به عنوان شخصیت سیاسی با تجربه به خوبی میدانید پذیرش این تعهدات که آثار امنیتی در پی دارد از اختیارات وزارت اقتصاد و حتی دولت محترم نیست و با توجه به اصول مختلف قانون اساسی از جمله اصول۷۷، ۱۲۵و۱۷۶ تصمیم گیری در خصوص این امر و همچنین پیوستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم و کنوانسیون جرایم سازمان یافته(پالرمو ) که از الزامات دیگر FATF در بندهای ۴۱ گانه است از اختیارات مجلس شورای اسلامی و در موارد امنیتی از اختیارات شورای عالی امنیت ملی و رهبر معظم انقلاب است و از دولت جنابعالی انتظار میرفت به جای اینکه بعد از امضای چنین تعهداتی مراتب به مراجع ذی صلاح کشانده شود قبل از هرگونه تصمیم گیری در این حوزه های حساس دستگاه های مسئول در جریان امر قرارگرفته و پس از اخذ مجوز قانونی از آنها اقدام قانونی به عمل می آمد.

اینکه برخی از مقامات دولتی در پی ساده سازی موضوع، اعلام کرده اند که FATF سازوکاری برای بررسی حساب های مالی ایران ندارد با فلسفه وجودی این گروه و نیز مفاد الزامات ۴۱ گانه سازگار به نظر نمیرسد و اصولا قرار دادن برخی کشور ها در لیست سیاه کذایی بر اساس گزارشات درست یا نادرست دریافت شده توسط این گروه است؛وانگهی در بند های مختلف الزامات ۴۱ گانه FATF ایران باید تضمین دهد" با همکاری بین المللی بدون هیچ محدودیتی از طریق کانال های ایجاد شده تبادل اطلاعات مالی را به اشتراک بگذارد" و در جای دیگر ایران را الزام کرده است که گزارش معاملات مشکوک را در اختیار آنها قرار دهد.

جناب آقای رئیس‌جمهور ؛ همانگونه که در ابتدای نامه ذکر شد مذاکره با FATF و تلاش برای خروج ایران از لیست سیاه این گروه امری پسندیده و لازم است اما پذیرش همه الزامات و تعهدات یک جانبه طرف مقابل که آثار مختلف امنیتی و سیاسی برای کشور به دنبال دارد ممکن است مصداق خروج از چاله و افتادن در چاه تلقی شود. با توجه به مواردفوق از جنابعالی به عنوان رییس‌جمهور و رییس شورای عالی امنیت ملی انتظار داریم دستورفرمایید اولا اجزای دولت تدبیر و امید به جای مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای قانونی تصمیمات فاقد اعتباری که از حوزه ی اختیارات آنها خارج است اتخاذ نکنند ثانیا در اسرع وقت پاسخ نامه ی FATFداده شود و برخی الزامات خطرناک اعلام شده توسط آن گروه مورد رد و طرد قرار گیرد.

محمدحسین بحرینی نماینده مشهد و کلات و عضوکمیسیون اقتصادی

محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز و عضو کمیسیون صنایع

محمد دهقان نماینده چناران و طرقبه و عضوکمیسیون قضایی و حقوقی

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم و عضو هیات رئیسه مجلس

حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان و عضوکمیسیون صنایع

محمود شکری نماینده تالش و عضو کمیسیون اقتصادی


برچسب ها: FATF ،

سه شنبه 16 شهریور 1395

مبارزه با تامین مالی تروریسم

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    


به گزارش ایرنا، دکتر محمدحسین فرهنگی روز چهارشنبه در جمع پیشکسوتان و رزمندگان ناحیه مقاومت بسیج سپاه امامت تبریز، گفت: پدیده تروریسم طی سال های اخیر با حمایت های غرب در منطقه رشد و تقویت شده است که برای مقابله با آن باید تمامی کشورهای منطقه هم قسم باشند.
وی اظهارکرد: استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا از پدید آورندگان گروه های تروریستی و تکفیری از جمله داعش هستند که برای ضربه زدن به اسلام ناب محمدی (ص) از این گروه ها حمایت مادی و معنوی می کنند. 
فرهنگی ادامه داد: برنامه های دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها هیچ آسیبی به ملت و نظام ما وارد نکرده است، بلکه این گونه اقدامات زمینه را برای تشکیل بسیج جهان اسلام علیه استکبار فراهم آورد.
وی با اشاره به انواع توطئه ها و دسیسه های نظام سلطه علیه ایران اسلامی، یادآور شد: آنها با حمله نظامی، تحریم های سیاسی و اقتصادی و نیز فشارهای اجتماعی و فرهنگی در قالب تهاجم فرهنگی بارها علیه منافع ملی ما دنبال توطئه بوده اند، اما هرگز به اهداف خود دست نیافته و نخواهند یافت.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسئولان نباید تدابیری اتخاذ کنند که منافع ملی ما در داخل و خارج از کشور آسیب ببیند، گفت: در مصوبه مجلس برای مقابله با حمایت مالی از تروریسم به صراحت مبارزات نهضت های آزادی بخش و مقاومت مسلمانان در برابر دشمنان خود، مستثنی شده است.بسمه تعالی

ارائه شده در سومین کنفرانس بین المللی انرژی خورشیدی- 15 شهریور 1395- دانشگاه تهران
3RD International Conference on Solar Energy – 5-6 September- University of Tehran

انرژی خورشیدی Solar Energy

انرژی خورشیدی چیست
بطور کلی از انرژی خورشید به دو صورت استفاده می شود.
1-    کلکتور یا همان آبگرمکن خورشیدی (جهت گرم کردن آب) – فعالیت در این حوزه موضوع بحث مهندسی مکانیک است.
2-    سیستم های فتووولتاییک یا همان سلولهای خورشیدی (جهت تولید برق)- فعالیت در این حوزه موضوع بحث فیزیک و الکترونیک است.

1-    کلکتور: از صدها سال پیش بویژه در جنوب کشور ما بصورت سنتی مرسوم بوده است. مخازنی را پشت بام قرار میدادند و با تابش خورشید مخزن گرم می شد و اب داخل ان جهت استحمام یا شستشو استفاده می شد. همان سیستمها بصورت پیشرفته تر امروزه در دنیا تحت عنوان کلکتور استفاده می شود. یکی از کشورهایی که امروزه در این حوزه سرمایه گذاری گسترده ای کرده کشور ترکیه است. در کلیه روستا ها و شهرهای ترکیه به منظور حذف مصرف ذغال سنگ که شهرها را بسیار الوده می کرد امروز با حمایت دولت آب گرم مصرفی منازل بکمک کلکتورهای خورشیدی انجام می شود. با عبور از کنار خانه مشاهده می شود پشت بام عمده خانه ها صفحات کلکتور خورشیدی نصب شده است.
2-    صفحات فتووولتاییک یا سلول های خورشیدی:  اساس کار این سیستمها تبدیل انرژی تشعشع یا همان تابش خورشیدی به حرکت الکترونها و تولید جریان برق است. در حقیقت سلول خورشیدی مشابه باطری خودرو است چون هردوی آنها جریان الکتریکی که تولید می کنند از نوع جریان مستقیم یا DC است.

بهر حال بیش از این وارد مباحث تخصصی این حوزه نمی شوم و آنچه مهم است چرایی عدم توسعه این انرژی و نعمت لایتناهی از منظر اجرا و قوانین است که بدان می پردازم.

وضعیت این انرژی در ابعاد داخلی و خارجی:
چالش های عمده جهان در سال های آتی ده چالش زیر است که دولت در لایحه برنامه ششم تنها دو مورد آب و محیط زیست را آورده است:
1-     انرژی
2-     آب
3-     غذا
4-     حفظ محیط زیست
5-     فقر
6-     جنگ و مقابل با تروریسم
7-     بیمارها
8-     آموزش
9-     دموکراسی
10-رشد جمعیت
بقیه را در ادامه مطلب مطالعه کنید


ادامه مطلب

برچسب ها: انرژی خورشیدی ، Solar Energy ،

شنبه 13 شهریور 1395

رتبه بندی شرکت های برتر منطقه

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،با رسانه ها ،

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی:


تبریز - ایرنا - رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی با اشاره به برگزاری همایش شرکت های برتر منطقه آذربایجان گفت: اراده استان برای برگزاری طرح رتبه بندی شرکت های برتر منطقه آذربایجان ستودنی است.

محمدحسین فرهنگی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح رتبه بندی شرکت های برتر منطقه آذربایجان با عنوان 'ایران تک' که با مشارکت سازمان مدیریت صنعتی استان، اتاق بازرگانی تبریز و برخی از دستگاه های اجرایی برگزار می شود، یک نوع سیاست تشویقی برای ارتقای عملکرد شرکت ها و واحدهای تولیدی منطقه است.
وی اظهار کرد: این ارزشیابی و ارزیابی عملکرد علاوه بر جنبه تشویقی می تواند به معرفی و تبلیغ هر چه بیشتر شرکت ها منجر شده و شرکت ها را به الگو برداری از واحدهای دارای رتبه های برتر وادارد.
عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: نفس این که چنین اراده ای در استان وجود داشته و مجموعه هایی در این عرصه برنامه ریزی و فعالیت می کنند قابل احترام و تقدیر است.
فرهنگی تاکید کرد: به طور قطع آثار چنین اقداماتی به نفع توسعه پایدار استان بوده و موجب تحقق سریع اهداف سند چشم انداز توسعه در منطقه و همچنین عملی شدن راهبردهای اقتصاد مقاومتی خواهد شد.
سازمان مدیریت صنعتی آذربایجان شرقی با مشارکت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز و همچنین نمایندگی های سازمان مدیریت صنعتی در ۳ استان آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان، چهارمین دوره طرح معرفی برترین شرکت های منطقه آذربایجان را در مهر ماه سال جاری برگزار می کند.
شرکت های حاضر در این طرح مشتمل بر ۵۰۰ شرکت فعال در گروه های صنعتی مختلف است که دارای فروش بالای ۴0 میلیارد ریال در سال ۹۳ هستند.


ادامه مطلب

برچسب ها: شرکتهای برتر ، آذربایجا شرقی ،