جمعه 20 دی 1392

سؤال از وزیر راه و شهرسازی

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :سؤال و تذکر قانونی ،

در تاریخ  هجدهم دی ماه و در اجرای ماده (209) آئین نامه داخلی مجلس، سؤال دکتر فرهنگی از جناب آقای دکتر آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی برای بررسی به کمیسیون تخصصی ذی ربط ارجاع شد. خلاصه و مشروح سؤال که 15 دی ماه تحویل مسؤول مربوطه در هیأت رئیسه مجلس شده بود، چنین است:

خلاصه سؤال: مسؤول عملکرد نامناسب منجر به نارضایتی عمومی و خسارات ناشی از لغو یا ناتمام ماندن سفرهای داخلی و خارجی به دلیل عدم تأمین نصب تجهیزات ناوبری و کمک ناوبری و طولانی شدن تعمیر و تکمیل باند اول فرودگاه بین المللی تبریز کیست؟

شرح سؤال:
باند دوم فرودگاه بین المللی تبریز فاقد تجهیزات ناوبری و کمک ناوبری منجمله ILS و RVR می باشد و در حال حاضر هواپیما تنها در شرایط جوی ایده ال و با روشهای سنتی (رصدو اعلام عامل انسانی) قادر به فرود است. در این شرایط باند اول با اجرای پروژه های تعمیراتی و تکمیلی عملا از حیز انتفاع خارج شده و ترافیک آن به باند دوم با شرایط مذکور انتقال یافته است. با افزایش مخاطرات ناشی از خطای انسانی، در بسیاری از موارد امکان فرود سلب شده و پروازها به فرودگاه های مجاور هدایت شده و یا به مبداء برگشت داده شده اند. لازم بود با برنامه ریزی به موقع، ابتدا باند دوم تجهیز شده و پس از انتقال ترافیک باند اول به باند دوم، عملیات اجرایی باند اول آغاز می شد. طولانی شدن تأمین و نصب تجهیزات باند دوم و همچنین طولانی شدن روند تعمیر و تکمیل باند اول، خسارت های زیادی به مسافرین وارد و زمینه نارضایتی عمومی را فراهم نموده است لازم است وزیر محترم پاسخ دهند که:
1. مدت زمان دقیق تعمیر و تکمیل باند اول (350 متر باقی مانده از مجموع 3500 متر) به چه میزان است و برنامه زمانبندی انجام آن چیست؟
2. علت فقدان تجهیزات ILS و RVR در باند مورد استفاده چیست و این شرایط تا کی ادامه خواهد یافت؟
3. محول نمودن بخشی از هزینه تجهیز فرودگاه به استان چه معنایی دارد و این تجهیز کی انجام می شود؟ (بیش از 4 سال وعده نصب تجهیزات RVR داده شده اما از سوی سازمان هواشناسی و شرکت فرودگاه های کشور نهایی نشده است)
4. مسؤول خسارت های وارده به مسافرین  شرکت های هواپیمایی به دلیل مشکلات مذکور کیست؟
5. برنامه مشخص وزارت راه و شهرسازی در برخورد با مسؤولین این اهمال و کوتاهی ها چیست؟ لازم به ذکر است تنها در حدود یک ماه گذشته حدود 24 هزار نفر- سفر، لغو شده و یا با تحمیل هزینه به مسافر و شرکت هواپیمایی، مجبور به تردد از فرودگاه های استانهای همجوار شده اند.

                   نماینده سؤال کننده: محمد حسین فرهنگی 
                       حوزه انتخابیه: تبریز اسکو و آذرشهر


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو