تبلیغات
دکتر محمد حسین فرهنگی نماینده مردم شریف تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی - بخشهایی از یک مصاحبه
سه شنبه 26 مهر 1390

بخشهایی از یک مصاحبه

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،با رسانه ها ،پرسش و پاسخ ،در گفتگو با سایت تابناک


این گونه نیست که هر زمانی دولت اراده ای داشت، بتواند آن را در حوزه اقتصاد اعمال کند، بلکه تنها می تواند به طور نسبی تاثیرگذار باشد. ‏گاه مسئولان صحبت هایی کرده‌اند که تاثیرات منفی در بازار داشته است، خوشبختانه مدتی است مسئولان اقتصادی دولت از ‏اظهار نظر خودداری می‌کنند و کار درست نیز همین است. آنان تصمیمات خود را در قالب ساز و کارهای مدیریتی اعمال کنند نه در قالب ‏رسانه‌ که تاثیر عکس داشته باشد‏‎.‎

بازار برخلاف آنچه برخی فکر می کنند، تابع محض تصمیمات دولت نیست چرا که بازار متغیرهای خاص خود را دارد. گاه اراده ای در دولت، مجلس و یا دستگاههای اقتصادی کشور وجود دارد و آن اراده سعی دارد با تاثیر بر بازار خواسته های خود را به پیش برد اما در برخی موارد موفق خواهد بود و گاه موفقیت چندانی ندارد و این موضوع نیز تنها مختص به کشور ما نیست. در کشورهای اروپایی و امریکا نیز چالش های اقتصادی زیادی وجود دارد. در کشور ما نیز بازار مولفه های خود را دارد.
محمد حسین فرهنگی در گفت و گو با تابناک گفت: با این که دولت نهایت تلاش خود را از تزریق نقدینگی بالا و دخالتهای مختلف حتی در زمینه های شخصی افراد به عمل می آورد، اما باز هم در مواردی موفقیت کامل ندارد و اثرات آن را عملا شاهد هستیم.
این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، البته در شرایط فعلی که هدفمندی یارانه ها نیز اجرا می شود دولت باید وقت بیشتری مصروف مسایل اقتصادی کند، گفت: دولت باید در زمینه تنظیم بازار و ایجاد تعادل در بازارهای مختلف،دقت گسترده‌تری داشته باشد. بسیاری از نظارتها کمرنگ شده، حمایت از تولید تقریبا در حد صفر است و فعالان حوزه اقتصادی با مشکلات زیادی دست به گریبانند.
نماینده مردم تبریز، ‌اسکو و آذر شهر افزود: انتظار از دولت در این زمینه، چیزی نیست که در حال حاضر انجام می گیرد.
عضو کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی تصریح کرد:‌ در بحث ارز نیز افزایش قیمت ارز به نفع صادرکنندگان است و به همین دلیل برخی در کشور این موضوع را تایید می کنند و در مجلس نیز گاهی چنین پیشنهادهایی مطرح می شود، اما نمایندگان با آن پیشنهادها همراهی نمی‌کردند به ویژه در شرایط حاضر که کشور در حال نوسازی و اصلاح تکنولوژی صنایع است از یک سو فشارهایی که بر صنایع وارد می شود، بعد قیمت انرژی، و از سوی دیگر از بابت اقلام مصرفی وارداتی که باعث می شود تا تولید کنندگان مشکلات مضاعفی داشته باشند، بنابر این دولت باید اقدامات موثرتری را به عمل بیاورد.
در مورد بازر طلا نیز باید گفت که این بازار بیشتر تابع قیمت جهانی طلاست و دخالت دولت باعث قاچاق طلا خواهد شد و این به نفع اقتصاد نیست. دولت باید با سازو کارهای سنجیده وارد بازار طلا شود تا از آثار منفی نوسانات قیمت بکاهد و آن را به حداقل برساند.
وی در موردتأثیر ادغام وزارتخانه های اقتصادی در کاهش بعد نظارت دولت بر بازار و تولید، گفت: موضوعات و مسائل مطرح شده در مورد دولت الزاما با یکدیگر در ارتباط نیستند . بحث ادغامها از سالها پیش مطرح بوده است و به حد اشباع نیز درباره این موضوع بحث شده است. فرصتی در کشور پیش آمده و اگر این فرصت مشمول مرور زمان شود از دست خواهد رفت. کاهش تصدی گری و کاهش حجم دولت، مورد وفاق همه است و اهداف برنامه پنجم اقتضا می کند تا به دنبال منتفی کردن و پاک کردن اصل موضوع نباشیم. تکلیف ادغام‌ها باید به سرعت مشخص شود و مدیریت به گونه ای سامان یابد که سریعتر به نتیجه مطلوب برسیم و بتواند آثار عملی خود را نشان دهد.
این نماینده اصولگرای مجلس در پاسخ سؤالی در باره جریان انحرافی خاطرنشان کرد: جریانات انحرافی و حاشیه های آن وجود دارند، اما این که تاثیر گذاری آنها در مدیریت کشور به چه میزان است، افراط و تفریط صورت می گیرد. برخی آن را انکار می کنند و برخی دیگر به قدری بزرگ می کنند که انگار باید تمام مملکت را تعطیل کرد و دنبال جلوگیری از این انحراف بود . این جریانات را باید در حد و اندازه خودش مورد توجه قرار دهیم و اهمیتی بیش از حد واقعی برای آن قائل نباشیم. چنانکه رهبر انقلاب در مراسم سالگرد امام (ره) مسائل گوناگونی را مورد توجه قرار دادند اما در این رابطه اشاره ای نداشتند و از نظر ایشان این موضوع در حد و اندازه ای نیست که در کنار مسائل اساسی کشور مورد توجه قرار بگیرد. هرچند بدسلیقگی هایی وجود دارد که اگر دولت برای این موضوعات تصمیم عاجلانه ای اتخاذ نکند بیش از اینها آسیب خواهد دید.
فرهنگی در مورد تورم ماههای اخیر گفت : یکی از اهداف هدفمند سازی یارانه ها واقعی کردن قیمتهاست، که اگر به این هدف دست یابیم شاهد ثبات اقتصادی خواهیم بود.
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مسایل منطقه خاورمیانه و افریقا مسائل روشنی هستند و چندان نیاز به تجزیه و تحلیل ندارد و آنچه مسلم است اراده ملتهای منطقه برای حرکت به سوی مردمسالاری است و عمدتا جنبه مردمسالاری دینی دارد. مخالفین این حرکت کشورهای غربی و در کنار انها رژیم صهیونیستی است که با شیوه های مختلف و حتی با اقدامات نظامی مانند آنچه در بحرین شاهد هستیم می خواهند جلوی این حرکت را بگیرند. جمهوری اسلامی به شیوه ای محتاطانه به دنبال مدیریت صحنه سیاسی منطقه است و امیدواریم که به زودی شاهد رهایی ملتهای منطقه از دخالتهای بیگانگان و اصلاح شرایط کشورها مطابق با خواست و اراده مردم منطقه باشیم.