دکترمحمدحسین فرهنگی نماینده محترم مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه اختصاصی با نگین آذربایجان پاسخگوی سوالات ما بودند.
س: با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، تحلیل شما در بارۀ انتخابات این دوره چیست؟
ج: انتخابات یک فرآیند ملی اجتماعی – سیاسی بود. یعنی در سطح ملی برای اهداف اجتماعی، یک انتخابات سیاسی کلان انجام شد و مردم بزرگ ایران با هر سلیقه و روش سیاسی، نقش بزرگ خود را در آن ایفا کردند. از زوایای مختلف می توان انتخابات اخیر ریاست جمهوری را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. مشارکت گستردۀ مردم، جدی شدن فضای رقابت، تبادل اطلاعات مربوط به قوۀ مجریه، درگیر شدن قشرهای مختلف با موضوعات اساسی کشور، روشن شدن برخی دیدگاه ها در میان مسئولان نظام، اعتماد سازی گسترده و رأی بالای کاندیدای منتخب مردم،هر کدام می توانند مورد بحث و بررسی قرار گیرند. اما به طور کلی می توان گفت که مردم به زیباترین شکل، نقش خود را در تعیین سرنوشت قوۀ مجریه ایفا کردند و آثار مثبت آن در مسائل داخلی و خارجی کشور، چشم گیر خواهد بود.
س: به نظر شما، با اعلام نتایج، انتخابات پایان یافته است یا خیر؟

ج: از نظر رقابت های انتخابات باید، انتخابات را پایان تلقی کرد. کدورت ها را کنار گذاشت و دست به دست هم، برای توسعۀ همه جانبه و تعالی کشور، تلاش کرد. اما از نظر برنامه ها و رسیدن به اهداف ترسیم شده و قابل توجه کلیۀ کاندیداها، پیگیری برخی مسائل که در اهداف ترسیم شده و در صورت صحت برخی موارد عنوان شده و رسیدگی های قانونی به آنها، رفع ایراد و معایب گذشته و ساختن آیندۀ کشور، تازه آغاز شده است. به عبارتی برگزاری و پایان انتخابات و اعلام نتایج آن از این منظره پایان نیست بلکه آغاز کار است.
س: آیا شما این نتیجه را پیش بینی می کردید؟
ج: بله، کاملاً قابل پیش بینی بود. نظر سنجی های علمی نیز، همین پایگاه های مردمی را برای دکتر احمدی نژاد نشان می داد. استقبال هایی نیز که در ایام تبلیغات انتخابات از ایشان در استان ها می شد، کاملاً با بقیه متفاوت بود. طبیعی است که نتیجه انتخابات با مقبولیت کاندیدا، در میان اقشار مختلف مردم، رابطۀ مستقیمی دارد.
س: پس چرا برخی، موضوع گرفته و نتیجه را نمی پذیرند؟
ج: شاید آنها فکر می کنند هرچه در جلسات خصوصی آن ها می گذرد، مردم نیز به آن معتقدند یا فکر می کنند هر چه پول بیشتری خرج شود، رأی بیشتری حاصل می شود. به هر حال انتخابات دقیق و سالمی با حضور و نظارت خود آنها صورت گرفته است. باید بگویند کدام صندوق را نمی پذیرند و در کجا مشکل دارند. مسئولان اجرایی و نظارتی نیز ادعای مذکور را بررسی کنند.
فاصله بیش از ده میلیون رأی هم با این تمهیدات تغییر نمی کند. چه بسا بررسی ها، فاصله ها را بیشتر کند نه کمتر.
خود مردمی که در سطح روستاها و شهرها رأی داده اند، بهترین شاهدان و داوران هستند که با چه نظم و ترتیب و دقتی، کنترل مدارک ، نوشته و ریخته شدن آراء در صندوق های رأی صورت می گرفت. در شمارش نیز، نمایندگان کاندیداها می توانستند تا آخرین لحظات حضور داشته باشند. بنابر این مدعی یا کسی که ارادۀ مردم نمی پذیرد، باید ادعای خود را ثابت کند نه ملتی که به کاندیدهای خود رأی داده اند.
س: در مورد نتایج حاصله در استان های آذری نشین چه تحلیلی دارید؟
ج: در ماههای گذشته در تهران، چه در مجلس و چه در محافل بیرون از مجلس، پیش بینی می کردند، مناطق آذری نشین، نتایج متفاوتی داشته باشند. همان هنگام می گفتیم که چنین نیست. مردم آذری مانند سایر اقشار در مسائل ملی، ملی می اندیشند و در موضوعات اختصاصی همانند همۀ ملت ایران، مسائل اختصاصی دارند که به آنها هم باید توجه شود. در عمل هم ثابت شد که کلان شهر تبریز مانند کلان شهر تهران است و شهرستان های استان هم مثل استان های کشور.
س: به هواداران کاندیداها چه توصیه هایی دارید؟
ج: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: دوره بعد از انتخابات، دوره همدلی و رقابت است. حساسیتها، شور و هیجانات قبل از انتخابات، باید جای خود را به همکاری و همیاری دهد و هیچ اتفاق دیگری لازم نیست. رقابت، به معنای جبهه بندی توأم با عداوت و خشونت نیست بلکه رقابت باید به هم پوشانی و هم افزایی در کشور بینجامد. برخی نسخه های خشونت طلبانه و آشوبگرانه، مسلماً مورد توجه و علاقه مردم نیست. بالاترین رأی رئیس جمهور در تاریخ انقلاب اسلامی و بالاترین مشارکت بعد از همه پرسی جمهوری اسلامی ایران، دستاوردهایی هستند که از مجموع رقابتها حاصل شد و همگان در آن نقش داشته اند. با توجه به شرایط کلی کشور، همه اینها فرصت هستند نه تهدید.
س: از آثار خارجی انتخابات به چه موضوعاتی می توانید اشاره کنید؟
ج: اولین اثر محسوس آن هنگام اعلام نتایج اولیه آراء آشکار شد و آقای اوباما با ادبیات متفاوتی در باره ایران صحبت کرد. دیگر صحبتی از برخورد، محور شرارت و محکومیت ایران نکرد. موضوع هسته ای ایران را به رسمیت شناخت و راه را برای گفتگوهای بدون پیش شرط باز گذاشت. البته مذاکره با آمریکا، از نظر اثباتی آثار مهمی برای کشورمان به دنبال ندارند، اما از نظر رفع برخی تهدیدات و مشکلات می تواند دستاوردهای خوبی داشته باشد. این نمونه به سایر موارد نیز تسری خواهد داشت و این دستاورد مهمی است.