یکشنبه 8 مرداد 1396

ضرورت هماهنگی قوای سه گانه

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    

سرمقاله روزنامه ایران به تاریخ ۸ مرداد ماه به قلم دکتر محمدحسین فرهنگی (عضو هیأت رئیسه مجلس):

دیدار رؤسای سه قوه و موضعگیریهای انجام شده پس از آن مبنی بر تلاش برای وحدت سه قوه قبل از انجام مراسم تحلیف ریاست جمهوری، اتفاقی شایسته و با ارزش است. تحلیف ریاست جمهوری عملاً کشور و نظام را وارد دوران چهارساله جدیدی خواهد کرد که پی ریزی روابط حسنه بین قوا در ابتدای آن یکی از ملزومات بهبود شرایط در این دوره خواهد بود.
قوای سه گانه در حقیقت هر کدام بخشی از یک نظام سیاسی واحد هستند، وحدت و یکپارچگی این نظام سیاسی واحد در گرو هماهنگی همین قوای سه گانه است، اتفاقی که بیشتر از هر زمان دیگری به آن نیاز داریم. باید در این شرایط تعارف را با خودمان کنار بگذاریم و بپذیریم که روزهای چندان مطلوبی از نظر روابط بین قوا در دوره های مختلف تجربه نکرده ایم. هر چند دوران روابط مطلوب و مثبت هم کم نبوده اند. واقع امر آن است که هر کجا همنشینی و گفتوگوی مستقیم سران قوا با یکدیگر کمتر شده، در نسبت عکس با آن اختلافات میان سه قوه و گاه درگیریهای لفظی از طریق تریبونهای مختلف افزایش پیدا کرده است که تأثیرات مستقیم و منفی بر مسائل اجرایی و اداره کشور بر جای گذاشته است. تا حد زیادی بدنه قوای سه گانه هر کدام در سطوح مختلف و در اندازه های متفاوت تحت تأثیر دیدگاه رؤسای خود هستند و به طور طبیعی منازعه در صدر و رأس قوا به بدنه آنها هم سرایت خواهد کرد و البته عکس این موضوع هم صادق است. یعنی آرامش و تأکید بر همکاری متقابل توسط رؤسای سه قوه، بدنه قوا را نیز  با هم همراه و هماهنگ خواهد ساخت.
تریبونهای مختلف گاه در کشور ما تبدیل به بلای جان سیاست ورزی و حتی مسائل اجرایی کشور شده اند. آن هم جاهایی که مسئولان کشور و خصوصاً رؤسای سه قوه سعی کرده اند از طریق آنها مسائل فی مابین خود را مطرح کنند. چنین رفتاری در تاریخ انقلاب ما حاصلی جز ایجاد و افزایش تصاعدی سوءتفاهمها و دلخوریها نداشته است. چیزی که مستقیماً زمینه ساز کاهش بازدهی اجرایی قوای سه گانه می شود. بنابر این لازم است جلسات دیدار، نشست و گفتگوی مستقیم بین رؤسای قوا به مراتب بیشتر از این باشد. اتفاقاً در آن فضا مقامات بدون پرده مسائل را در حضور یکدیگر مطرح می کنند.  به موازات این به نظر میرسد نیاز باشد که جلسات هماهنگی و گفتگو در سطوحی پایینتر از رؤسای سه قوه هم بین مقامات برگزار شود. اختلاف نظر در هر سطحی یک موضوع طبیعی در جوامع انسانی است و نفی آن نفی حقیقتی اثبات شده است، اما آنچه یک جامعه انسانی پیشرفته نیاز دارد مدیریت این اختلاف نظرها و رسیدن به نظر واحد از میان آنهاست. کاری که به نظر می رسد باید بین سه قوه به شکل بسیار جدی کلید خورده و پیش گرفته شود.
https://t.me/joinchat/AAAAAENrqegWCifkN9akYw


ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو