جمعه 16 بهمن 1394

ضرورت توجه به واقعیتهای اقتصادی کشور

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،با رسانه ها ،

 عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم توجه به منابع غیرنفتی و غیرمالیاتی در تنظیم بودجه گفت: دولت بجای اندیشیدن به راهکارهای عملیاتی واقع‌بینانه، فشار را متوجه مالیات کرده است.
محمدحسین فرهنگی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به حواشی ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس و انتقادات نمایندگان به آن، اظهار داشت: دولت محترم به دلیل کاهش قیمت نفت، به جای اندیشیدن به راهکارهای عملیاتی واقع‌بینانه، فشار را متوجه مالیات کرده است.
وی گفت: مالیات در شرایط رونق اقتصادی توجیه منطقی دارد، اما در شرایط رکود هیچ توجیهی ندارد و باعث افزایش رکود نیز می‌شود.
عضو هیات رئیسه مجلس خاطرنشان کرد: اخیراً به یکی از مراکز مهم و پر جنب و جوش تجاری تهران مراجعه کردم و متوجه شدم ۸۰ درصد مغازه‌های این مرکز تعطیل و تخلیه شده است و ۲۰ درصد خلوتی که مراجعه کننده‌ای هم ندارد، باقی مانده است؛ یکی از مهمترین علت‌های این وضعیت نیز فشارهای مالیاتی اعلام شد.
فرهنگی تأکید کرد: وقتی بنگاه اقتصادی متوجه می‌شود که خرج آن بیش از درآمدهایش است، تعطیلی را بر ادامه فعالیت ترجیح می‌دهد؛ در چنین شرایطی، فشارهای بیشتر باعث تعطیلی بیشتر و بیکاری فزون‌تر می‌شود.
وی با تأکید بر لزوم توجه به راه‌های دیگر تأمین بودجه عمومی کشور تصریح کرد: در چنین شرایطی، باید بر روی موضوع استفاده از منابع غیرنفتی و غیرمالیاتی متمرکز شد و یا بر روی پایه‌های جدید مالیاتی تمرکز کرد و از کسانی مالیات گرفت که تاکنون مالیات پرداخت نمی‌کرده‌‌اند.
نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: منبع دیگری هم که می‌توان بر روی آنها حساب کرد، مطالبات و منابعی است که صحبت از آزاد شدن آنها در دوران بعد از برجام می‌شود و این، می‌تواند بخشی از منابع کشور را تامین کند.
فرهنگی تأکید کرد: در رابطه با بودجه پیشنهادی دولت هم، مجلس می‌تواند نقادانه و کارشناسانه وارد شود و تصمیم‌گیری کند.


برچسب ها: مالیات ، بودجه ، واقع بینی ،