1393/10/29 20:15

منطق آمریکایی

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،با رسانه ها ،مکاتبات و دست نوشته ها ،

«منطق آمریکایی» عنوان یادداشت روز روزنامه همشهری به قلم محمدحسین فرهنگی (عضو هیأت رئیسه مجلس) است:

همزمان با آغاز دور تازه گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا طرحی را به جریان انداخته‌اند که راه را برای تشدید تحریم‌های ایران باز می‌کند.
آمریکایی‌ها معتقدند فضای جدیدی در ایران ایجاد شده که اقتضای آن رسیدن به توافق و جمع‌بندی در مذاکرات هسته‌ای است، اما درعمل آنچه رخ داد اصرار غربی‌ها بر تعهدات جدید و خواسته‌های خارج از چارچوب بود که طبیعتا از سوی ملت و مسئولان ما مورد اجابت قرار نگرفت. طرح تحریم‌های جدید در کنگره آمریکا و خط‌ ونشان دولت برای کنگره چیزی بیش از جنگ زرگری نیست و منطق مذاکره و فشار همزمان را از سوی آمریکا نشان می‌دهد.
مهلت 7ماهه و تمدید مذاکرات از سوی آمریکایی‌ها بیشتر به‌خاطر فشارهای وارده از داخل این کشور و از سوی کنگره، به دولتمردان آمریکاست اما در این میان مسئولان و تیم مذاکره‌کننده کشورمان در تلاش هستند به همان جمع‌بندی‌ای که قبلا با طرف مذاکره‌کننده رسیده بودند اکتفا کنند. البته همه اینها منوط بر این است که تحریم‌ها کاملا برداشته شود. اگر قرار باشد ما هم تعهدات جدید غرب را بپذیریم و هم به تحریم تمکین کنیم با منافع ملی ما هیچ سازگاری ندارد.
از این‌رو طرح جدید کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران یک نوع زیاده‌خواهی است. اگر آنها به‌دنبال منطق بین‌الملل بودند کار به اینجا کشیده نمی‌شد و همان 10سال پیش موضوع هسته‌ای کشورمان خاتمه می‌یافت. در طول این 10سال چندین بار به تفاهم قطعی با غربی‌ها نزدیک شدیم اما هر بار آنها به بهانه‌هایی مانع از توافق شدند. مجلس همواره از تیم مذاکر‌ه‌کننده جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده و همانطور که بارها اعلام کردیم، خط قرمز برای ما منافع و مصالح ملی است و طبیعتا نه از سوی تیم مذاکره‌کننده و نه از سوی هیچ مقام دیگری مجوزی برای جمع بندی، خارج از اصول تعیین شده و منافع ملی جمهوری اسلامی صادر نشده و پذیرفته نخواهد شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات