تبلیغات
دکتر محمد حسین فرهنگی نماینده مردم شریف تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی - نشست بسیج اساتید
یکشنبه 7 اردیبهشت 1393

نشست بسیج اساتید

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،با رسانه ها ،جلسات و پیگیریها ،پرسش و پاسخ ،

عضو هیئت رئیسه مجلس:
نظام‌های اقتصادی یارانه‌ای معیوب، بیمار و فسادزا هستند
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح الگوی مصرف و رسیدن به ثبات اقتصادی از جمله اهداف اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها است و نظام‌های اقتصادی یارانه‌ای نظامی معیوب، بیمار و فسادزا هستند.
به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، محمدحسین فرهنگی یک‌شنبه شب در جلسه پرسش و پاسخ در جمع اساتید بسیجی دانشگاه تبریز با بررسی مهم‌ترین مسائل سیاسی و اقتصادی کشور اظهار کرد: درباره مذاکرات هسته‌ای در حال حاضر دو نوع دیدگاه افراط و تفریط بر فضای کشور حاکم است که هر دو دیدگاه می‌تواند به منافع کشور آسیب برساند.
وی افزود: امیدواری بیش از حد به این مذاکرات و اینکه مذاکرات حلّال همه مشکلات است دیدگاه افراطی است و ناامیدی و اعتقاد به باخت کشور در این مذاکرات دیدگاه تفریط و منفی است که هر دو دیدگاه غیر واقع‌بینانه است.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس گفت: درست است که در این مذاکرات بخشی از دستاوردهایمان را از دست می‌دهیم اما مذاکرات توانسته است، در این تحریم‌ها رخنه ایجاد کند که این امر در جای خود بسیار مهم و مفید است.
عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: مذاکره بر اساس دکترین سیاست خارجی نظام جمهوری اسلامی یعنی عزت، حکمت و مصلحت بوده و مقام معظم رهبری، اکثریت مجلس و ملت موافق اصل مذاکره هستند.
فرهنگی با اشاره به این مسئله که مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای بسیار حساس است، گفت: تمام مذاکرات با حساسیت خاصی رصد  شده و به دولت توصیه شده که نباید نسبت به انتقادات مطرح شده درباره توافقات هسته‌ای، نظر منفی داشته باشد و این امر می‌تواند برای گرفتن امتیازات از طرف مقابل مفید باشد.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی از فشارها پس از این مذاکرات کم شده است، بیان کرد: اگر منافع و ضررها را بررسی کنیم آثار مثبت آن بیشتر بوده است هرچند امریکا تا زمانی که به هدف دلخواه خود نرسیده است دست از دشمنی و صدمه زدن برنمی دارد.  وی با بیان اینکه قرائن و شواهد نشان می‌دهد آمریکا خیرخواه ما نیست و هر روز شدیدتر از روز قبل به دشمنی خود ادامه می‌دهد، گفت: این دشمنی آن روزی تمام می‌شود که آنان واقعا از ما ناامید بشوند والا تا زمانی که امیدوارند که می‌توانند به ما صدمه بزنند، دشمنی‌شان را ادامه خواهند داد.
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: نباید بیش از حد به گذشته و حوادث آن پرداخته شود و باید با دقت و توجه به تجربیات گذشته رو به سوی آینده بوده و در فکر ساختن آینده کشور باشیم و حرکت دولت باید به دنبال رسیدن به ایده‌های جدید در اداره کشور باشد.
وی با اشاره به توزیع سبد کالا در کشور اظهار کرد: اشکالات جدی در این موضوع وجود داشت که منجر به عذرخواهی رییس جمهور محترم شد و معتقد هستیم این روش باید تصحیح شده و اشتباهات دوباره تکرار نشود و با برنامه‌ریزی درست برای تکریم انسانی ملت گام برداشته شود.
فرهنگی با بیان اینکه چاره‌ای جز ادامه طرح هدفمندی یارانه‌ها وجود نداشت، گفت: اصلاح الگوی مصرف و رسیدن به ثبات اقتصادی از جمله اهداف اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها است و نظام‌های اقتصادی یارانه‌ای نظامی معیوب، بیمار و فسادزا هستند.
وی خاطر نشان کرد: اصلاح قانون مالیات‌ها بحث روز کشور است که برخی تصمیمات نامناسب در بخش ساخت و ساز انجام گرفت که امکان ایجاد شوک‌هایی را در این بخش تقویت می‌کند که امیدواریم اصلاحات مناسبی در کمیسیون مربوطه صورت بگیرد.
وی به سابقه این لایحه اشاره کرد و افزود: جالب است که این لایحه مربوط به دولت قبلی بود و دولت فعلی تمام قد از آن دفاع و حمایت کرده است. حتی در برخی از جاهایی که نظر نمایندگان بر اصلاح بود، دولت مخالف نظر نمایندگان موضعگیری می کرد.
فرهنگی در پایان به پرسش های اساتید دانشگاهی استان در خصوص مذاکرات هسته ای، هدفمندی یارانه ها، طرح رتبه بندی معلمان، مشکلات بیمه و چندین موضوع دیگر پاسخ گفت.